Bylinky na podporu chudnutia

Všetci už vieme, že chudnutie je predovšetkým o tom, čo si dáme každý deň na tanier. Nutrične a kaloricky vyvážená strava je základom pre naštartovanie metabolizmu a procesu chudnutia. Čo ale veľa z nás nevie je to, že aj bežné jedlo môžeme jednoducho obohatiť o prírodné spalovače – sú to bylinky. Navyše niektoré z nich si jednoducho dopestujete aj na vašom balkóne, v záhrade, prípadne na trhu je ich najmä v letných mesiacoch neúrekom. Ktoré sú pre chudnutie najlepšie?

Kurkuma

Kurkuma je známa nielen pre svoje blahodárne účinky na zdravie, ale vďaka obsahu kurkumínu aj na podporu chudnutia. Ide o korenie, ktoré nielen čistí pečeň, pôsobí proti stresu, znižuje cholesterol, ale taktiež zahrieva organizmus natoľko, že dokáže zrýchliť metabolizmus. Skúste kurkumou posypať zeleninový šalát, prípadne ochutiť ňou mäso, či polievky.

Zázvor

Podobne ako škorica, zázvor reguluje hladinu cukru v krvi a podobne ako kurkuma má termogénne vlastnosti. Dokáže zahriať organizmus tak, že v kombinácii s vitamínmi a antioxidantmi podporuje chudnutie a zrýchluje metabolizmus. Navyše oleje, ktoré sa nachádzajú v zázvore majú antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Nastrúhajte zázvor na rybu, či do ovocného šalátu, prípadne si urobte silný zázvorový čaj.

Škorica a kardamón

Tieto dve aromatické korenia nám síce evokujú zimu a Vianoce, ale mali by sme ich konzumovať počas celého roka. Minimálne kvôli faktu, že dokážu regulovať hladinu cukru v krvi, regulujú tiež pocity hladu a udržia vás dlhšie sýtych. Kardamón je zase jedno z korení, ktoré má termogénne vlastnosti a zrýchluje metabolizmus. Nasypte štipku škorice do vašich ranných vločiek, bieleho jogurtu alebo do cottage cheesu a využite tieto blahodárne účinky škorice najlepšie v kombinácii s kardamónom.

Medvedí cesnak

Medvedí cesnak má antibakteriálne a antiplesňové účinky a má preukázateľné účinky na zbavenie sa celulitídy. Medvedí cesnak nesušte a nevarte dlho, aby sa látky dostali do jedla, preto najlepšie je jeho lístky konzumovať surové v šalátoch, či ako prílohu.

Čierne korenie

Podobne ako zázvor, čierne korenie má termogénne vlastnosti podporujúce metabolizmus a spaľovanie tukov, predvšetkým ale zabraňuje tvorbe nových tukových buniek. Piperín, látka v čiernom korení, vďaka ktorej z korenia kýchame, má práve takýto účinok. Posypte si čiernym korením akýkoľvek pokrm, nielen mäso, či prílohy, ale aj napríklad vo vločkách alebo cottage cheese chutí skvele.

Lístky púpavy

V súčasnosti veľký trend v gastronómii zažíva práve púpava. Kedysi jej boli plné lúky, nedávno bolo zistené, že je to výborný doplnok stravy vďaka obsahu vitamínov (A, C, E), minerálov (napr. vápnik, magnézium, železo) a skvelej chuti, ktorú dodáva jedlám a nápojom. Predchádza nafukovaniu a boli zaznamenané aj účinky tejto bylinky na podporu chudnutia.

Bonus:

Zelená káva

Preukázaným učinkom na chudnutie vďačí zelená káva nie obsahu kofeínu, ako si možno všetci myslia, ale predovšetkým obsahu kyseliny chlorogénovej. Táto látka podľa výskumov pomáha zvyšovať absorpciu tuku a zabraňuje priberaniu.

Zelený čaj

Zelený čaj okrem svojho obsahu kofeínu je cenný pre veľké množstvo antioxidantov, ktoré jedna šálka kvalitného zeleného čaju obsahuje. Najcennejšie z nich sú katechíny a najdôležitejší z nich tzv. EGCG, teda látka, ktorá má schopnosť preukázateľne zrýchliť metabolizmus. Viac o účinokoch zeleného čaju si môžete prečítať v našom článku Zázračné účinky MATCHA TEA.

Okrem zeleného čaju, mám ja osobne veľmi rada medovkový, či mätový čaj prípadne kombináciu týchto dvoch byliniek, ktoré mi rastú na balkóne. Pridávam do nich vyšťavený citrón alebo limetku a výborne chutia aj za studena v lete ako ľahká svieža limonáda.

Nezabudnite, že kľúčom k strate hmotnosti je vyvážená strava, dostatok čistej vody a cvičenie. Bylinky sú iba zdravým a prírodným doplnkom stravy, ktorý môže dopomôcť naštartovať váš metabolizmus a chudnutie.

Milujem dobré jedlo a fitness, preto vzniklo milujemfitness.sk. Fitness je moja vášeň od 15tich, kedy mi došlo, že takto sa cítim oveľa lepšie. Je to predovšetkým o zdraví, psychohygiene a radosti, ktorú mi cvičenie prináša. Preto sa rada s vami o túto vášeň podelím 🙂
Zdieľajte tento článok:
Share on Facebook9Share on Google+0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Pridaj komentár

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.