Hnedá ryža vs. biela ryža

Ryža hrá v jedálníčku každého fitnesáka dosť významnú úlohu. Avšak na trhu existujú viaceré druhy ryže, pričom každý predstavuje iný druh benefitov. Porovnajme si 2 základné druhy ryže – hnedá ryža vs. biela ryža vrátane ich nutričných hodnôt a inzulínovej reakcie, ktorú spôsobia v tele.

Oba typy ryže síce obsahujú dosť veľké množstvo sacharidov, ale základný rozdiel v ich konzumácii je ten, že biela ryža spôsobuje silnejšiu inzulínovú reakciu v organizme. Okrem toho biela ryža neobsahuje takmer žiadnu vlákninu a má nulové hodnoty tuku, pričom hnedá ryža vďaka vyššiemu obsahu tuku a vlákniny rovnako spôsobuje inzulínovú odozvu, ale nie natoľko ako biela ryža. Sacharidy prijaté konzumáciou hnedej ryže teda znamenajú omnoho menšie riziko ukladania podkožného tuku ako pri konzumácii bielej ryže.

Hnedá ryža ako príloha hlavných jedál je rozhodne oveľa lepšou variantou ako biela ryža. Obsahuje pomalšie sacharidy, ktoré patria medzi bezpečnejšie z hľadiska ukladania tukových zásob. Pokiaľ ale stále dávate prednosť bielej ryži, dajte si pred jedlom vlákninu, čím zmiernite rýchle uvoľňovanie inzulínu po jedle. Predĺžite tak proces trávenia a vstrebanie sacharidov, ostanete teda dlhšie nasýtený a tento proces znamená aj pomalšie dodanie energie svalom.

Vplyv hnedej ryže na zdravie

Hnedá ryža je maximálne výživná potravina, ktorá napomáha predchádzať rôznych civilizačným chorobám vďaka veľkému obsahu vlákniny, minerálov a vitamínov. Keďže zrnká bielej ryže sú zbavené povrchových vrstiev, prichádzajú tým o dôležitú porciu minerálnych látok a vitamínov. Hnedá ryža je ľahko stráviteľná, neobsahuje cholesterol ani lepok a v kombinácii napr. so strukovinami predstavuje plnohodnotný zdroj proteínov. Navyše vďaka obsahu nerozpustnej vlákniny, ktorá viaže vodu, akoby čistí tráviaci trakt a výrazne zlepšuje peristaltiku čriev a samotné trávenie. Obsahuje vitamíny B2, B3, B6 a vitamín E, poukázateľné množstvo horčíka, draslíka, selénu, fosforu a zinku.

Nutričná hodnota 200g uvarenej hnedej ryže

181 kcal

4,2 g bielkovín

38 g sacharidov

1,6 g tuku

2,9 g vlákniny

Nutričná hodnota 200g uvarenej bielej ryže

170 kcal

3,3 g bielkovín

37,5 g sacharidov

0 g tuku

<1 g vlákniny

Výbornú BIO hnedú ryžu 500g môžete kúpiť TU za 1,09€.

 

 

Zdroj obrázku: freeimages.com
Milujem dobré jedlo a fitness, preto vzniklo milujemfitness.sk. Fitness je moja vášeň od 15tich, kedy mi došlo, že takto sa cítim oveľa lepšie. Je to predovšetkým o zdraví, psychohygiene a radosti, ktorú mi cvičenie prináša. Preto sa rada s vami o túto vášeň podelím 🙂
Zdieľajte tento článok:
Share on Facebook0Share on Google+0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Pridaj komentár

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.