Kedy je najlepší čas na KARDIO?

Robíte kardio cvičenie ráno, poobede alebo večer? Je efektívnejšie ho robiť pred alebo po silovom tréningu? Možno zaradiť kardio tréning aj v prípade, ak chcete nabrať svalovú hmotu? Je lepšie sa pred kardiom najesť alebo ho robiť nalačno? Odpovede Vám prinesie tento článok.
Kardio je bezpochybne jedna zo základných častí tréningovej rutiny, ktorú by mal praktizovať každý bez ohľadu na cieľ, ktorý chce cvičením dosiahnuť. Najväčším benefitom kardio cvičenia je jeho pozitívny vplyv na srdcovo-cievny systém, ako prevencia rôznych chorôb a navyše zvyšuje fyzickú výdrž a celkovú kondíciu.
Ľudia však majú často mylné presvedčenia o tom, že ak chceš schudnúť, treba cvičit ráno nalačno a naopak, ak chceš nabrať svalovú hmotu, netreba robiť kardio vôbec. Poďme si to objasniť rad za radom.

Kardio pred alebo po silovom tréningu?

Jednoznačne treba povedať, že kardio PO silovom tréningu je lepšou voľbou. Avšak v prípade žien, ktoré väčšinou necvičia s veľkými váhami a nevyčerpajú svoje telo na maximum počas silového tréningu, je vhodné odcvičiť kardio aj pred dvíhaním činiek, nielen „po“. V opačnom prípade, ak idete počas silového tréningu na maximum s cieľom nabrať svalovú hmotu, potom je nevhodné robiť kardio „pred“.
Hlavným dôvodom je fakt, že intenzívne kardio výrazne znižuje zásoby glykogénu, ktorý je zdrojom energie pre svaly a tak vám nezostane  dostatok energie pre ťažký silový tréning. Ďalším faktorom je miera syntézy bielkovín (schopnosť organizmu budovať svalstvo) a naopak ich odbúravania. Počas kardio tréningu, syntéza bielkovín je nízka a odbúravanie bielkovín je vysoké, pričom počas silového tréningu je proteosyntéza vyššia pričom odbúravanie bielkovín sa zvyšuje tiež. A keďže počas kardia sa syntéza bielkovín výrazne znižuje, silový tréning vykonaný po kardiu je menej efektívny.
Kardio po silovom tréningu je oveľa lepšou voľbou. Silový tréning totiž nevyčerpá zásoby glykogénu až tak úplne. Najlepšou variantou je však rozdeliť si svoj tréningový plán zvlásť na dni tak, aby ste mali napr. 3 dni v týždni silový tréning a 2 dni kardio. To je zárukou toho, že budete mať dostatok energie na oba druhy záťaže a efekt bude skvelý.

Kardio a strata svalovej hmoty?

Pokiaľ sa nechcete stať profesionálnym bežcom maratónov, prípadne vynikať v inom športe vyžadujúcom veľkú fyzickú výdrž, strata svalovej hmoty vám pri správnom vykonávaní a rozvrhnutí kardio cvičenia nehrozí. Pre udržanie kondície a správnej funkcie kardiovaskulárneho systému, je odporúčané vykonávať kardio 3x týždenne po 30-45 min. pri 60-75% maximálneho srdcového rytmu (max. tep vypočítate 220 – váš vek).

Kardio nalačno alebo po jedle?

Jednoznačnou odpoveďou na vhodnosť kardia nalačno je NIE. Aj keď faktom je, že ráno sú zásoby glykogénu nízke, spaľovanie tukov nastáva však až cca. 2 hodiny po tréningu, preto dovtedy telo čerpá energiu zo svalov. A strata svalovej hmoty je práve to, čo nikto z nás nechce.

Kardio ráno, poobede alebo večer?

V každom prípade, treba počúvať svoje telo. Ak máte viac času a energie ráno, robte kardio ráno, avšak prihliadajte na predchádzajúce tvrdenie – nie nalačno.  Dajte si niečo ľahké min. 45 minút pre tréningom, aby ste predišli strate svalovej hmoty.
Každý si môže prispôsobiť svoj kardio tréning svojmu dennému harmonogramu, je možné ho vykonávať ktorúkoľvek časť dňa, je však nutné mať čas na jedlo a primeraný oddych.
Zdroj: bodybuilding.com,  bodybuilding.combodybuilding.com

 

Milujem dobré jedlo a fitness, preto vzniklo milujemfitness.sk. Fitness je moja vášeň od 15tich, kedy mi došlo, že takto sa cítim oveľa lepšie. Je to predovšetkým o zdraví, psychohygiene a radosti, ktorú mi cvičenie prináša. Preto sa rada s vami o túto vášeň podelím 🙂
Zdieľajte tento článok:
Share on Facebook0Share on Google+0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Pridaj komentár

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.