Kokosový olej

Všade počuť o kokosovom oleji, jeho benefitoch a jeho popularita narastá najmä kvôli jeho účinkom na zdravie. V tomto článku si ujasníme si z čoho vlastne kokosový olej pochádza, aké je jeho využitie, benefity pre zdravie a povieme si o výhodách, ktoré prináša nám, ktorí cvičíme.

Pôvod

V tropických krajinách dostala kokosová palma, alebo aj kokosovník, prívlastok ‘strom nebies’. Nielen preto, že dokáže narásť až do 30 metrovej výšky, ale aj preto, že všetky jej časti sa dajú zúžitkovať – drevo na stavbu domu, listy na pokryv strechy a plod na varenie a konzumáciu. Kokosový orech nie je v skutočnosti orech, ale radí sa medzi druhy ovocia. Z neho sa vyrába kokosový olej, v súčasnosti tak populárny a všestranne využiteľný produkt. Panenský kokosový olej je vhodný pre vegetariánov, vegánov, prívržencov raw stravy, či všetkých, ktorí dbajú o svoje zdravie.

Výroba

Výroba kokosového oleja najvyššej kvality, teda panenského, prebieha tak, že najprv je dužina nastrúhaná na jemné plátky, ktoré sú následne vysušené pri kontrolovanej teplote. Následne prebehne prvé lisovanie za studena a panenský kokosový olej tuhne pri okolitej teplote 25st. a skvapalní, hneď ako sa zohrieva. Vďaka tomuto šetrnému spôsobu spracovania, odporúčam kokosový olej s prívlastkom panenský (virgin) alebo extra-panenský (extra-virgin).

Využitie

Kokosový olej je známy svojou jemnou chuťou a kokosovou arómou, preto je vhodný ako prísada do rôznych jedál, nielen exotických špecialít. Je odolný voči vysokým teplotám a preto je ideálny na varenie, pečenie a restovanie. Dá sa využiť aj na kozmetické účely – vlasy, pleť.

Účinky na zdravie

Kokosový olej obsahuje hlavne mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, ktoré pomáhajú zrýchľovať náš metabolizmus a dodať nám okamžitú energiu. Na rozdiel od živočíšnych tukov, neukladá tuky a vďaka kyseline laurovej (obsah asi 45 percent) má antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové vlastnosti.

Výhody kokosového oleja vo fitness

  • zvýšenie metabolizmu, spaľovanie tuku – vďaka obsahu triglyceridov (mastných kyselín) so stredne dlhým reťazcom, ktoré majú túto schopnosť;
  • dodáva energiu a zvyšuje svalovú výdrž – kokosový olej prirodzene dodáva energiu telu bez vedľajších účinkov vo forme výkyvov adrenalínu v krvi ako cukor, či káva;
  • pomáha nadobúdať svalovú hmotu – zvýšením podielu tukov v strave (napr. maslo, kokosový olej, vajíčka a iné) a zredukovaním množstva prijatých sacharidov (tzv. ketogénna diéta).

Môj najobľúbenejší kokosový olej je od značky Bio Planete, je panenský v bio kvalite, organický a kúpite ho v lepšom bio obchode.

coconut oil

photo credit: Inside [22 of 52] via photopin (license)
Milujem dobré jedlo a fitness, preto vzniklo milujemfitness.sk. Fitness je moja vášeň od 15tich, kedy mi došlo, že takto sa cítim oveľa lepšie. Je to predovšetkým o zdraví, psychohygiene a radosti, ktorú mi cvičenie prináša. Preto sa rada s vami o túto vášeň podelím 🙂
Zdieľajte tento článok:
Share on Facebook0Share on Google+0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Pridaj komentár

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.