Plánovanie fitness tréningu

Plánovanie je dôležitou súčasťou každej oblasti našich životov a fitness nie je výnimkou. Je nutné stanoviť si cieľ a na jeho dosiahnutie je potrebné naplánovať vhodný tréning. Z toho logicky vyplýva, že odhodlať sa vstúpiť do fitka alebo začať cvičiť doma je síce dôležitým prvým krokom, ale o mnoho doležitejšie je stanoviť si cieľ a plánovať. Čo to v praxi zahŕňa a na čo si dávať pozor si povieme v tomto článku.

Každý človek je iný, máme rôzny podiel svalovej hmoty a tuku, rôzne typy metabolizmu, či celkovo rozličné typy postáv. Plánovanie fitness tréningu musí byť podložené v prvom rade správnym identifikovaním somatotypu (stavba a kompozícia ľudského tela). Jeden tréningový plán nebude mať rovnaký efekt na dvoch ľudí rôznych typov postavy, ktorí sú zameraní na dosiahnutie iného cieľa. Existujú 3 základné somatotypy – ektomorf, mezomorf a endomorf. Každý organizmus reaguje odlišne a mal by dodržovať iné pravidlá pri plánovaní svojho fitness tréningu.

Ektomorf je prirodzene štíhly typ s úzkymi ramenami a má problémy naberať svalovú hmotu. Ektomorf má veľmi rýchly metabolizmus a aeróbne (kardio) cvičenie, ktoré spaľuje veľa kalórií, by síce nemal úplne vynechať kvôli pozitívnemu vplyvu na kardiovaskulárny systém, avšak mal by ho obmedziť. Tréning by mal pozostávať z menšieho počtu opakovaní (6-8 je považované ako optimum), ktorý by mal stimulovať svalové vlákna k rastu. Strava by mala byť vyvážená, s väčším množstvom sacharidov a zdravých tukov ako je to pri zvyšných dvoch somatotypoch.

Mezomorf má najlepšie predpoklady na úspešného športovca a rýchle dosiahnutie svojich fitness cieľov. Má rýchly metabolizmus a ľahko formuje svoju postavu. Jeho strava by mala byť vyvážená v množstve bielkovín, sacharidov a tukov. Na silový tréning sa adaptuje veľmi dobre, v kombinácii s kardio cvičením má najlepšie predpoklady na rast svalovej hmoty a vyrysovanie postavy.

Endomorf je opakom ektomorfa – má pomalší metabolizmus a je mohutnejšej postavy, z čoho vyplýva, že veľmi ľahko naberá svalovú hmotu, ale aj telesný tuk. Jeho problémom zväčša býva obtiažne zbavenie sa tukových zásob, preto musí voliť intenzívnejšie formy tréningu a dbať na stravovacie návyky. Pri cvičení by mal vykonávať väčší počet opakovaní (okolo 12-15) a viacero cvikov počas jedného tréningu. Odporúča sa využívať všetky formy HIIT (vysokointenzívneho tréningu), supersety a kombinácia silového a aeróbneho cvičenia. V stravovaní je dôležité kontrolovať množstvo prijatých sacharidov a dodržiavať pitný režim.

Ak ste si našli svoj somatotyp, ste na najlepšej ceste k zostaveniu toho najlepšieho fitness programu (tréningového plánu), ktorý Vám zaručí tie najlepšie možné výsledky.

Chcem ísť do fitness e-shopu

Milujem dobré jedlo a fitness, preto vzniklo milujemfitness.sk. Fitness je moja vášeň od 15tich, kedy mi došlo, že takto sa cítim oveľa lepšie. Je to predovšetkým o zdraví, psychohygiene a radosti, ktorú mi cvičenie prináša. Preto sa rada s vami o túto vášeň podelím 🙂
Zdieľajte tento článok:
Share on Facebook0Share on Google+0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Pridaj komentár

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.