Poznáte chia semienka?

O chia semienkach čítame a počúvame takmer všade, stali sa tak ‘trendy’ potravinou, ktorú sme zaradili do zdravého jedálničku. Viete však prečo by ste tak mali urobiť aj vy? V tomto článku si povieme o pôvode chia, benefitoch pre zdravie a vitalitu, ktoré tieto semienka ponúkajú a v neposlednom rade ich význam vo fitness životnom štýle.

Pôvod chia semienok

Chia semienka sú čierne plody rastliny – šalvie hispánskej, ktorá má pôvod v horských oblastiach strednej Ameriky. Semienka sú šedej až čiernej farby, asi milimeter dlhé a poznali ich už starí Aztékovia a Mayovia v Južnej Amerike, ktorí si ich cenili natoľko, že ich využívali aj ako platidlo, ale predovšetkým ako zdroj energie.

Benefity chia semienok

Chia semienka obsahujú vápnik, vlákninu, vitamíny (skupiny B, C a E), antioxidanty a omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Semienka nemajú žiadnu chuť, ale dokážu výrazne zahnať hlad, smäd a pocit únavy – využívajú sa od nepamäti ako zdroj energie. Ich obsah nenasýtených mastných kyselín napomáha mozgovej činnosti a zvyšuje koncentráciu. Najviac ceneným je ich obsah rozpustnej vlákniny, keďže dokážu nasať 10x viac vody ako je ich vlastná váha, v žalúdku zväčšia svoj objem a tak majú skvelý vplyv na chod tráviacej sústavy a taktiež sú pomocníkom pri detoxikácii a redukcii hmotnosti.

Ich praktické využitie v kuchyni je z môjho pohľadu veľmi unikátne. Keďže majú neutrálnu chuť, možno ich použiť na rôzne spôsoby, napr. nasypané do jogurtu, či v zeleninových šalátoch, pridané do pečenia, alebo do polievok, kaší, smoothie a pod.

Chia semienka a fitness

Chia semienka je vhodné pridať do stravy na podporu nielen spaľovania tukov, ale aj pri naberaní svalov, či na zvýšenie energie a celkovej vitality. Vďaka tomu, že z 20% sú tvorené bielkovinami (čo je väčší pomer ako u akýchkoľvek iných semienok, či orechov) dodávajú telu vysoký obsah esenciálnych aminokyselín, čím sa stávajú plnohodnotným zdrojom bielkoviny. Teda pridať zopár chia semienok do svojho proteínového drinku, nie je na škodu, ale naopak.

Taktiež prispievajú k redukcii tuku, keďže po ich konzumácii v žalúdku niekoľkokrát zväčšia svoj objem, udržiavajú pocit sýtosti dlhšie ako iné potraviny. Ich ďalšou neoceniteľnou výhodou je, že spomaľujú štiepenie sacharidov a teda prispieva k zoštíhleniu pásu.

Nutričné hodnoty

100g chia semienok obsahuje:

  • 486 kcal
  • 17g bielkovín
  • 42g sacharidov
  • 31g tukov
  • 34g vlákniny

 

Milujem dobré jedlo a fitness, preto vzniklo milujemfitness.sk. Fitness je moja vášeň od 15tich, kedy mi došlo, že takto sa cítim oveľa lepšie. Je to predovšetkým o zdraví, psychohygiene a radosti, ktorú mi cvičenie prináša. Preto sa rada s vami o túto vášeň podelím 🙂
Zdieľajte tento článok:
Share on Facebook0Share on Google+0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Pridaj komentár

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.